  • Schneider Electric Easypact  EZC250N  circuit breaker TMD 160A  3 poles 3d EZC250N3160 N E W
  • Schneider Electric Easypact  EZC250N  circuit breaker TMD 160A  3 poles 3d EZC250N3160
Easypact EZC250N circuit breaker TMD 160A 3 poles 3d
Model :EZC250N3160
SKU :EZC250N3160
Assured
No Return 7 days retun policy available
Cash on Delivery Cash on Delivery available
AED 397.00
Rate inclusive of VAT
Sold By : MEPKart
Fulfilled by Thomsun Industries
100%
Out of stock, but you can still place a backorder
Backorder
Bulk Order
  •  Condition: New
Description for Schneider Electric Easypact EZC250N circuit breaker TMD 160A 3 poles 3d EZC250N3160
EasyPact EZC250N is a 3 poles fixed circuit breaker designed for the protection of low voltage electrical installations. It is used for standard applications in industries and buildings, offering good performance at competitive price The breaking capacity (Icu) is 25kA rms at 415VAC 50/60Hz. The operational voltage is 550VAC 50/60Hz or 250VDC. The rating of the thermal-magnetic trip unit is 160A. The trip unit provides fixed overload and instantaneous protections. This 3 poles version (105mm x 165mm x 60mm) comes with a variety of optional functions and accessories. Easypact EZC250N is compliant with international standards (IEC 60947, UL 508) and marine certifications.
Specifications
Main
Range of productEasyPact
Product or component typeCircuit breaker
Device short nameEasypact EZC250N
Circuit breaker nameEasypact EZC250N
Device applicationDistribution
Poles description3P
Protected poles description3t
Network typeDC
AC
Network frequency50/60 Hz
[In] rated current160 A at 40 °C
[Ui] rated insulation voltage690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage6 kV conforming to IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
250 V DC conforming to IEC 60947-2
Breaking capacity codeN
Breaking capacity20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
20 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
20 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
8 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity10 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA at 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
10 kA at 125 V DC conforming to IEC 60947-2
10 kA at 250 V DC conforming to IEC 60947-2
25 kA at 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
4 kA at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
12.5 kA at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
12.5 kA at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Suitability for isolationYes conforming to IEC 60947-2
Utilisation categoryCategory A
Trip unit nameTM-D
Trip unit technologyThermal-magnetic
Trip unit rating160 A at 50 °C
Protection typeOverload protection
Short-circuit protection
Pollution degree3 conforming to IEC 60664-1
3 conforming to IEC 947-1
Complementary
Control typeToggle
Mounting modeFixed
Mounting supportBackplate
upside connectionFront
Downside connectionFront
Mechanical durability10000 cycles
Electrical durabilityCategory A: 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Connection pitch35 mm
Local signallingPositive contact indication
Neutral protection settingWithout protection
Earth-leakage protectionWithout
Height165 mm
Width105 mm
Depth60 mm
Environment
StandardsGB/T 14048.2
EN/IEC 60947-1
EN/IEC 60947-2
IP degree of protectionIP20 conforming to IEC 60529
IK degree of protectionIK07 conforming to IEC 62262
Ambient air temperature for operation-25…70 °C
Ambient air temperature for storage-35…85 °C