  • Schneider Electric Easypact circuit breaker EZC630H  TMD  600A 3 poles 3d EZC630H3600N N E W
  • Schneider Electric Easypact circuit breaker EZC630H  TMD  600A 3 poles 3d EZC630H3600N
Easypact EZC630H circuit breaker TMD 600A 3 poles 3d
Model :EZC630H3600N
SKU :EZC630H3600N
Assured
No Return 7 days retun policy available
Cash on Delivery Cash on Delivery available
AED 1,447.00
Rate inclusive of VAT
Sold By : MEPKart
Fulfilled by Thomsun Industries
100%
Out of stock, but you can still place a backorder
Backorder
Bulk Order
  •  Condition: New
Description for Schneider Electric Easypact circuit breaker EZC630H TMD 600A 3 poles 3d EZC630H3600N
This is a 600A circuit breaker for EasyPact EZC630H. This product can work below rated operational voltage(Ue) 440VAC at 50/60Hz. The ultimate breaking capacity(Icu) is 50kA at 440V, in terms of complete range Ics=100%Icu(Ics= 50%Icu at 440V. This version of product is designed 3 poles frame with detection on 3 poles,equiped TMD trip unit for thermal-magnetic protection. It is compliance with standard IEC60947, CE certification and some independent lab(KEMA,ASEFA,TUV) or third-party Tilva. This device is certified for operation in pollution degree III environment as defined by IEC60947, and pass the test of extremely atmospheric conditions. Device can be mounted vertically or horizontally in a metal enclosure,and against from safety risk by padlocking. The degree of protection is IP40 for direct rotary handle,and IP54 for extended rotary handle. This series have slots used for indication or voltage release auxiliaries positioning , depending on where it is inserted in the device behind the front cover of circuit breaker. The fixed dimension is 140mm(width),255mm(height),110mm(Depth).
Specifications
Main
Range of productEasyPact
Product or component typeCircuit breaker
Device short nameEasypact EZC630H
Circuit breaker nameEasypact EZC630H
Device applicationDistribution
Poles description3P
Protected poles description3t
Network typeDC
AC
Network frequency50/60 Hz
[In] rated current630 A at 40 °C
[Ui] rated insulation voltage690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage6 kV conforming to IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage250 V DC conforming to IEC 60947-2
440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Breaking capacity codeH
Breaking capacity50 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
70 kA Icu at 220/230 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA Icu at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity25 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
70 kA at 220/230 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
50 kA at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Suitability for isolationYes conforming to IEC 60947-2
Utilisation categoryCategory A
Trip unit nameTM-D
Trip unit technologyThermal-magnetic
Trip unit rating600 A at 50 °C
Protection typeShort-circuit protection
Overload protection
Pollution degree3 conforming to IEC 60947
Complementary
Control typeToggle
Mounting modeFixed
Mounting supportBackplate
upside connectionFront
Downside connectionFront
Mechanical durability10000 cycles
Electrical durabilityCategory A: 3000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Connection pitch45 mm
Local signallingPositive contact indication
Contact position indicatorYes
Magnetic tripping current4000 A
Neutral protection settingWithout protection
Long time pick-up adjustment type IrFixed
long time delay adjustment typeFixed
Earth-leakage protectionWithout
Height255 mm
Width185 mm
Depth140 mm
Net weight6.4 kg
Quantity per set1 piece
ColourBlack
Environment
StandardsEN/IEC 60947-2
GB/T 14048.2
JIS C8201-2-2
EN/IEC 60947-1
IP degree of protectionIP20 conforming to IEC 60529
IK degree of protectionIK07 conforming to EN 50102
Ambient air temperature for operation-25…70 °C
Ambient air temperature for storage-35…85 °C