Schneider Electric Easypact CVS - CVS400N circuit breaker 3P/3d LV540415
Schneider Electric Easypact CVS - CVS400N circuit breaker 3P/3d
Model :LV540415
SKU :LV540415
Free Delivery
AED 1,190.00
Rate inclusive of VAT
Sold By : MEPKart
Fulfilled by Thomsun Industries
- Condition: New
Description for Schneider Electric Easypact CVS - CVS400N circuit breaker 3P/3d LV540415
Specifications
| Range | EasyPact |
|---|---|
| Product name | EasyPact CVS |
| Device short name | CVS400N |
| Product or component type | Circuit breaker |
| Device application | Distribution |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3D |
| Earth leakage protection (Vigi add on) | Without |
| [In] rated current | 320 A at 50 °C |
| Network type | AC |
| Utilisation category | Category A |
| [Icu] Breaking capacity | 70 kA Icu at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 50 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 42 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Trip unit rating | 320 A at 40 °C |
| Protection type | Short-circuit protection (magnetic) Overload protection (thermal) |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to EN/IEC 60947-2 |
|---|---|
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Breaking capacity code | N |
| [Ics] rated service breaking capacity | 70 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 50 kA at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 32 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Mechanical durability | 15000 cycles |
| Electrical durability | 6000 cycles 415 V In conforming to IEC 60947-2 |
| Control type | Toggle |
| Long time pick-up adjustment type Ir | Adjustable |
| long time pick-up adjustment range | 0.7...1 x In |
| long time delay adjustment type | Fixed |
| Short-time delay adjustment type | Fixed |
| Instantaneous pick-up adjustment type Ii | Adjustable |
| Instantaneous pick-up adjustment range | 5...10 x In |
| Contact position indicator | Yes |
| Mounting mode | Fixed |
| Mounting support | Backplate |
| upside connection | Front |
| Downside connection | Front |
| Connection pitch | 45 mm |
| Compatibility code | CVS400 |
| Width | 140 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 255 mm |
| Standards | EN 60947-2 IEC 60947-2 |
| Product certifications | IEC GOST |
| Electrical shock protection class | Class II |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -50…85 °C |