Schneider PratiKa wander plug - straight - 16 A - 2P + E - 380...415 V AC - IP67 PKE16M733
This Pratika industrial wander plug with captive screws connection is straight. It has 2P+E poles, rated current is 16A and [...]
Model :PKE16M733
SKU :
Assured
No Return This item cannot be returned or exchanged
Cash on Delivery Cash on Delivery available
only  2 item(s) remaining
AED 22.00
Rate inclusive of VAT
Sold By : MEPKart
Fulfilled by Thomsun Industries
100%
Bulk Order
  •  Condition: New
Description for Schneider PratiKa wander plug - straight - 16 A - 2P + E - 380...415 V AC - IP67 PKE16M733
This Pratika industrial wander plug with captive screws connection is straight. It has 2P+E poles, rated current is 16A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 73mm x (H) 129mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The size of the cable entries in 16A is 8mm to 15mm for 1mm² to 4mm² cables. The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 9h.
Specifications
Main
RangePratiKa
Product or component typeWander plug
device short namePratiKa plug
Plug, socket categoryLow voltage
Poles description2P + E
Network typeAC
Outlet standardIndustrial
Complementary
Plug, socket, control station shapeStraight
[In] rated current16 A
[Ue] rated operational voltage380...415 V
Network frequency50/60 Hz
Ground lug clockwise position9 h
Plug, socket materialHousing: self-extinguishing engineering polymer
Contacts materialSleeves: brass
Connections - terminalsCaptive screws
Cable cross section1…4 mm²
Cable outer diameter8…15 mm
Cable entryCable gland
Fair lead
Thread typePg 16
Product weight0.144 kg
Height129 mm
Width73 mm
Depth73 mm
ColourGrey (RAL 7035)
Voltage colourRed
Environment
standardsIEC 60309-1
IEC 60309-2
IP degree of protectionIP67 conforming to IEC 60529
IK degree of protectionIK08 conforming to EN 62262
Fire resistance850 °C conforming to IEC 60695-2-11
Relative humidity50 % at 40 °C
70 % at 30 °C
90 % at 20 °C
Operating altitude2000 m
Ambient air temperature for operation35 °C ( 86400 s )
-25…40 °C